trarazendeelfaruessv

Kalbi delinerek hayatta kaldı!

Adana’da doğuştan kalp hastası 10 yaşındaki Ali Balıcak, 9 yılda kalbi 2 kez delinip, 1 kez dikilerek yapılan 3 ameliyatla sağlığına kavuştu.

Mersin’de ev kadını 28 yaşındaki Fatma Balıcak ve inşaat işçisi 32 yaşındaki Halit Balıcak, 2004'te dünyaya gelen çocukları Ali’yi doğduktan 15 gün sonra ‘dudaklarında morarma’ şikayetiyle hastaneye götürdü. Minik çocuğun kalbinden rahatsız olduğunu belirleyen doktorlar, aileyi Ankara‘daki bir ihtisas hastanesine yönlendirdi. Başkentteki hastanede 55 gün yoğun bakımda kalan Ali Balıcak, daha da fenalaşınca ailesi tarafından tekrar Mersin’e getirilerek başka bir hastaneye yatırıldı. Doktorların acil müdahalesiyle Adana’daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi’ne sevk edilen küçük çocuk yoğun bakıma kaldırıldı.

Yaşam için zorunlu olan kan karışımı döngüsünü sağlayamayan minik Ali’nin kalbi, 2005 ve 2007'de Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu tarafından kapalı yöntemle yapılan 2 ameliyatla delindi. Bu operasyonların ardından Ali Balıcak’ın kalbi, gerekli kan karışımını sağlamayı başardı. Aradan geçen sürede iyileşme belirtileri gösteren Ali Balıcak’ın kalbindeki delik, yaklaşık 1 ay önce yapılan 3'üncü ameliyatla kapatıldı. Sağlığına kavuşan çocuk taburcu edildi.

‘YÜZDE 1 BİLE UMUT VERMEDİLER’
Rutin sağlık kontrolünden geçirilen Ali’nin annesi Fatma Balıcak, şimdi ilkokul 4'üncü sınıfa giden çocuklarının zor günler geçirdiğini söyledi. Oğluna yaşaması için yüzde 1 bile umut verilmediğini belirten Fatma Balıcak, “Balcalı Hastanesi’nde Hakan Poyrazoğlu hocamız ameliyatlarla çocuğumuzu hayata döndürdü. Şimdi yürümesi, nefes alması, uyuması daha iyi. Her zaman, ‘kalbi durdu mu, bir şey olacak mı?’ diye korkuyorduk. Şükürler olsun daha iyi” dedi.

Kendini çok iyi hissettiğini belirten Ali Balıcak da, “İlk başta koşmada, yürümede zorlanıyordum. Şimdi daha da iyiyim. Morarmıyorum, rahat yatabiliyorum. Bende solunum rahatsızlığı da vardı. Bu ameliyattan sonra hiçbir şey kalmadı Allah’a çok şükür. Artık okula gideceğim, derslerime çalışacağım” diye konuştu.

 

‘ÇOK MUTLUYUZ’
Yaptıkları operasyonla ilgili konuşan Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ise şunları kaydetti:

“Ali bize geldiğinde 1.5 yaşındayken yoğun bakıma kaldırılmıştı. Kalbinde kan karışımı olmuyordu. Bu nedenle ilk olarak kapalı yöntemle Ali’nin kalbini çalışırken yeterli kan akımını sağlayacak şekilde deldik. Yaklaşık 1.5 yıl sonra ikinci bir operasyonla açtığımız o deliği biraz daha genişlettik. Yaklaşık 1 ay önce de Ali’nin kalbinde açtığımız deliği kapatarak epey rahatlattık. Ali’ye son bir ameliyat daha yapmayı planlıyoruz 3-5 yıl sonra. Ama şimdi sağlığı çok iyi. Yani 8- 9 yıllık süreçte 3 ameliyat yaparak Ali’yi yürüyebileceği, koşabileceği, okula gidebileceği hale getirdik. Çok mutluyuz.”